Pályaorientációs tevékenységet segítő linkek:
Szakmák, foglalkozások
https://www.nive.hu/
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapja, amely tartalmazza a szakképzési rendszer felépítését, a szakképesítések listáját, a szakképző intézményekre vonatkozó információkat, pályázati lehetőségeket, illetve aktuális híreket is olvashatunk a szakmák világából.
https://palyaorientacio.nive.hu/kozepiskolasok/eletpalya-tervezes
A középiskolai és felsőoktatási továbbtanulási lehetőségek részletes bemutatása
https://szakkepzes.ikk.hu/
A megújuló szakképzési rendszerről tájékozódhatunk, bárki megnézheti, hogy az egyes szakmák a Szakmajegyzékben található 25 ágazat 174 alapszakmája közül melyikbe épültek be.
https://szakkepzes.ikk.hu/tajekoztato/fuzet.html
Az alapszakmák részletes leírásáról szóló tájékoztató kiadvány.
https://palyaorientacio.nive.hu/altalanos-iskolasok/palyaorientacio – általános iskolások számára.
https://palyaorientacio.nive.hu/kozepiskolasok/eletpalya-tervezes – középiskolások számára
https://palyaorientacio.nive.hu/felnottek/eletpalya-menedzseles – felnőttek számára
Korosztályokhoz kapcsolódó életpálya tervezési szempontok és tudnivalók
http://www.szakkepesites.hu/
Országos képzéskereső, amely tartalmazza az aktuálisan elérhető képzési kínálatot.
https://szakmavilag.hu/
A szakképző iskolában tanulható szakmákról, a képzések tartalmáról és a végzést követő kilátásokról tájékozódhatunk.
https://www.kilato.piarista.hu/szolgaltatasok/infopakk-nyolcadikosoknak/
Infopakk nyolcadikosoknak
Érettségi
Az érettségivel kapcsolatban a www.oktatas.hu honlapon lehet tájékozódni: a vizsga szervezéséről és lebonyolításáról a Köznevelés/Érettségi menüpontban, az érettségi jelentkezés benyújtásáról pedig a Köznevelés/Érettségi/Jelentkezés érettségi vizsgára menüpontban.
Felsőoktatás
www.felvi.hu
A felsőoktatás területén az aktuális felvételi eljárással, a jelentkezés menetével, a szakokhoz kapcsolódó tudnivalókkal (felsőoktatási szakképzés, alapképzés, mesterképzés, osztatlan mesterképzés) és az ügyintézéssel kapcsolatosan teljeskörű információs bázist nyújt.
http://feta.hu/
A felsőoktatásba készülők és ott tanulók számára biztosít szakmai tanácsadást, tapasztalatcserét, szupervíziót, valamint a továbbképzés lehetőségeit nyújtja.
Nyelvvizsga
https://nyak.oh.gov.hu/
A nyelvvizsgák rendszerével és lebonyolításával kapcsolatos teljeskörű ügyintézés és tájékozódás.
Ösztöndíjak
www.oktatas.hu/magyar-allami-osztondij
https://www.oktatas.hu/magyar-allami-osztondij/altalanos_tajekoztatok
Állami ösztöndíjakkal kapcsolatos általános tudnivalók.
Külföldi tanulmányokhoz, képzésekhez kapcsolódó oldalak:
https://euroguidance.nive.hu/
Külföldi képzésekkel kapcsolatos hasznos információk és finanszírozási lehetőségek.
http://www.eurodesk.hu/
Európai oktatási, képzési, kulturális lehetőségek.
https://europa.eu/
Információk és lehetőségek Európában élő fiatalok számára.
https://europa.eu/youth/solidarity_hu
Európai Szolidaritási Testület: önkéntesség Európában
http://www.eplusifjusag.hu/
Erasmus+: külföldi ösztöndíj lehetőségek
Pályaválasztás területén használható önismereti tesztek, kérdőívek
https://www.felvi.hu/felveteli/palyaorientacio/onismeretiteszt
Olyan önkitöltős kérdőívek, amelyek segíthetnek eldönteni, hogy milyen pályák, szakmák illeszkednek a személyiségünkhöz.
Módszertani segédanyagok
http://bip.ujnemzedek.hu/tudasbazis/
Elméleti háttéranyag és a komplex pályaorientációs gyakorlati megvalósításhoz kapcsolódó foglalkozástervek, gyakorlatgyűjtemények pedagógusok és fiatalokkal foglalkozó szakemberek számára
http://szakkepesites.hu/szakiranytu/
http://szakkepesites.hu/okj/szakmacsoport_index
https://www.fizetesek.hu/fizetesek
Tehetséggondozást segítő linkek:
http://tehetsegprogram.tehetseg.hu/
http://www.mateh.hu/tehetsegkonyvtar/Dr_Balogh_konyvek/Tehetseg_2011.pdf
https://tehetseg.hu/tehetsegkonyvtar-0
Pályaorientációs tevékenységet segítő nemzetközi linkek
O*Net Online:
Az USA egyik legfontosabb foglalkozási információs rendszere. Az angol nyelvű oldalon szakértők, munkaadók és munkavállalók által kidolgozott részletes, jól strukturált foglalkozás-leírásokkal találkozhatunk. Közel 1000 foglalkozás közül a keresést számos módon elindíthatjuk: pl. a szakma neve, névrészlet, szakterület, képzettség/végzettségi szint, jellemző tevékenységek, érdeklődés, képességek, készségek, fontosnak tartott értékek vagy akár a munkavégzés során használt eszközök szerint is. A foglalkozások bemutatásánál a fent leírt jellemzőkön túl egyéb munkaerő-piaci adatok is megjelennek (bérek, foglalkoztatottak száma, növekedés, munkaerő-kereslet), illetve feltüntetnek rokonszakmákat is, és a szakmához vezető konkrét képzési útvonalakat.
CareerOneStop:
Angol nyelvű oldal (USA), kapcsolódik az O*Net rendszerhez, melyen a foglalkozási, munkaerő-piaci és képzési adatokat államokra lebontva találhatjuk meg.
Az oldal rövid érdeklődés és/vagy képesség kérdőív alapján ajánl szakmákat; találhatunk rajta szakterületeket és képességeket bemutató videókat; valamint segítséget nyújt önéletrajzírással, motivációs levéllel, állásinterjúval kapcsolatban és az álláskeresésben is. Segítségével összehasonlíthatunk több, általunk kiválasztott szakmát a képzés, végzettség vagy a várható fizetés tekintetében, és hasznos tanácsokat kaphatunk céljaink, terveink megfogalmazásához, kidolgozásához. A rendszerben igény szerint kereshetünk vizsgahelyeket, gyakornoki lehetőségeket, ösztöndíjakat, tréninglehetőségeket, munkaüggyel és képzésekkel kapcsolatos szervezeteket és tanácsadó szakembereket is.
CareersPortal:
Az ír pályaorientációs oldal 2007 óta sokrétű, naprakész információk nyújtásával biztosítja diákok, szülők, felnőtt tanulók, munkakeresők és pályaorientációval foglalkozó szakemberek támogatását továbbtanulást, pályaválasztást, pályamódosítást érintő kérdésekben.
Az oldalhoz csatlakozva Személyes Fájl hozható létre, ahol a hasznosnak talált információkat, kitöltött kérdőíveink eredményeit vagy az elkészített önéletrajzunkat tárolhatjuk, frissíthetjük.
Az angol nyelvű önértékelő kérdőívek segítségével meghatározhatjuk érdeklődési irányainkat, az oldal ehhez passzoló foglalkozásokat, lehetséges képzési irányokat ajánl, de kitölthetünk személyiségjegyeket, munkaérték-preferenciákat és a pályaválasztás szempontjából fontos készségeket elemző kérdőíveket is.
Továbbá részletes szakmaleírások, szakmákat és képzéseket bemutató filmek, interjúk, hasznos munkaerő-piaci információk, és aktuális rendezvények, események is megjelennek az oldalon.
123Test:
A holland székhelyű cég több mint 10 éve készít és tesz közzé intelligencia, személyiség- és munkaérték teszteket az interneten. (Career test, Competency test, Work values test, Team roles test, Personality test, Jung personality test, DISC personality test, IQ tests) A tesztek angol nyelvűek, elméleti hátterükről rövid cikkekben találhatunk összefoglalót, kitöltésük és az eredmények megtekintése ingyenes, a komplex elemzésért fizetni kell. Az oldal érdeklődési irányoknak és iskolai végzettségnek megfelelő szakmákat is bemutat.
BERUFENET:
www.berufenet.arbeitsagentur.de
Pályakezdők, pályamódosítók számára készült szakmaválasztást segítő német nyelvű információs oldal. Közel 3-4000 szakma közül választhatunk, a keresés történhet ABC vagy szakterület vagy képzési szint szerint. A foglalkozás leírások a tevékenység rövid bemutatása mellett részletes képzési információkat és munkaerő-piaci adatokat tartalmaznak, valamint megadják a területhez illeszkedő érdeklődési területeket, a szükséges kompetenciákat.
ONISEP:
Francia nyelvű oldal (az Oktatási Minisztérium működtetésében) diákok, szülők, általános és középiskolai tanárok és pályaorientációs szakemberek számára. Célja az információk összegyűjtése, továbbítása, a diákok önálló ismeretszerzésének támogatása, így a fiatalok maguk is könnyen tájékozódhatnak az oldalon továbbtanulási lehetőségekről és szakmákról, kitölthetnek egyszerű pályaorientációs kérdőíveket, megnézhetnek szakmabemutató filmeket, és animációs filmeket, melyek játékos formában mutatják be az adott foglalkozás egy képviselőjét, ismertetik a szakmához szükséges képességeket, végzettséget. Rendszeres időközönként arra is lehetőséget kapnak a tanulók, hogy az online felületen kérdéseket tegyenek fel egy adott szakma képviselőjének.
Az oldal külön figyelmet fordít a fogyatékkal élők és a külföldi cserediákok lehetőségeinek bemutatására, illetve más európai országokban végezhető tanulmányokról is részletes információt kaphatunk (az ország oktatási rendszerének bemutatása, a diákélet összefoglalása, a jelentkezés módja, hol/hogyan tanulható az adott nyelv). Emellett a szülők tájékoztatása is nagy hangsúlyt kap, hasznos tanácsokat olvashatnak az érdeklődők gyermekeikkel a szakmák világáról folytatott beszélgetésekhez.
A modern, érdekes multimédiás tartalmak mellett az Onisep számos kiadványt is készít, publikál, melyek egy része az oldalról ingyen letölthető, a továbbiak pedig a honlap online boltjában megvásárolhatók.
További hasznos idegen nyelvű pályaorientációs oldalak:
www.berufskompass.at/jugendkompass
www.letudiant.fr/test/orientation.html