2020 szeptemberétől a szakképzési rendszer jelentősen átalakul, ami a legnagyobb mértékben azokat érinti, akik 2020/2021-es tanévtől kezdik meg középiskolai tanulmányaikat.
A pályaválasztási döntés előtt álló diákoknak talán a legnehezebb feladata eldönteni, hogy milyen iskolatípusban és milyen új ágazaton tanuljanak tovább.
A gimnázium feladata továbbra is a felsőoktatási tanulmányokra való felkészítés. A rájuk vonatkozó szabályok jelenleg nem változtak, továbbra is 4 vagy 5 évfolyamos képzések közül választhatnak a diákok, a képzés változatlanul érettségivel zárul.
A jogszabályok változásának következtében a szakképzés teljesen különválik a közneveléstől. A szakképző intézmények (ilyen a technikum, szakképző iskola) az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz tartoznak, viszont a szakgimnáziumok és a sajátos nevelési igényű tanulók által választható szakiskolák továbbra is az Emberi Erőforrások Minisztériuma irányítása alá tartoznak. 2020. szeptember 1-jétől változik az iskolarendszerben választható szakmák száma és tartalma.
Az alapszakmák megszerzése iskolai rendszerű képzésben valósul meg: az ötéves technikumban és a hároméves szakképző iskolában. A technikumban és a szakképző iskolákban a választható szakmák száma csökken oly módon, hogy 24 ágazaton belül 176 alapszakma közül választhatnak a diákok. A képzéseket, szakmákat 2020. január 1-jétől a Szakmajegyzék tartalmazza. (Lásd: www.ikk.hu honlapon.)
Technikum (új iskolatípus) az általános műveltséget megalapozó, az érettségi vizsgára és a szakmai vizsgára felkészítő képzés folyik majd, valamint a technikum elősegíti a szakirányú felsőfokú iskolai továbbtanulást is.
Szakgimnázium elnevezés továbbra is megmarad. A következő tanévtől szakgimnáziumi képzésben már csak a pedagógiai, képző- és iparművészeti, előadóművészet, közművelődés ágazathoz tartozó szakmák tanulhatók.
Szakképző iskola (eddig szakközépiskola, régebben szakmunkásképző) szakmát adó, 3 éves képzés folyik majd, amely magában foglalja a szakma megszerzéséhez szükséges közismereti oktatást, valamint a szakmai oktatást.
Az új iskolatípusok részletes leírásáról, valamint a szakképzési rendszert érintő egyéb változásokról bővebben a most megjelent Pályaválasztási, továbbtanulási KISOKOS 2019-2020/3. számunkban olvashatnak.