Teljesen új helyzetbe kerültünk, aminek elviselésére és kereteinek kialakítására, új készségekre, innovatív megoldásokra és nagyfokú kreativitásra van szükségünk.
Át kell értékelnünk a helyzetünket családtagként, tanulóként, dolgozóként és még számos más szerepkörben – mindezt egyedül, vagy éppen folyamatosan együtt a családtagjainkkal. Ez kedvezőtlen hatással lehet az érzelmi egyensúlyunkra, amit tovább fokoz annak a bizonytalansága, hogy nem tudhatjuk, ez az állapot meddig áll fenn. A következőkben olyan szempontokra szeretnénk felhívni a figyelmet, melyek segíthetnek ezzel az új helyzettel való hatékony megküzdésben.
Amikor ilyen fokú bizonytalanságot élünk át, csak a mai és a következő néhány nap aktuális feladataira érdemes koncentrálnunk. Szervezetünk egyfajta „készenléti állapotban” működik és elsősorban a jelenre tud összpontosítani.
Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a napirend, a napi rutin fontosságát, mert az előttünk sorakozó feladatok beosztása, rendszerezése fogódzót nyújt, megtart a “tudok tenni valamit” és a „képes vagyok irányítani és kézben tartani a helyzetet” érzésében.
https://eduline.hu/campus_life/20200319_Harom_remek_alkalmazas_a_hatekony_idobeosztashoz
Mindemellett, hozzá kell tennünk, hogy minél zaklatottabbak vagyunk, annál valószínűbb, hogy jövővel kapcsolatos félelmek vagy múltban megélt negatív érzelmek újra és újra előtörnek. A rossz érzéseket, az aggodalmat nem tudjuk és nem is kell elkerülnünk, mégis fontos, hogy megpróbáljuk keretek között tartani ezeket, ne hagyjuk, hogy teljesen eluralják az időnket és a gondolatainkat. Segít, ha tudatosan fókuszálunk a jó történésekre, ha megpróbáljuk észrevenni a megváltozott helyzet pozitív hozadékait. És természetesen fordítsunk időt a keletkezett feszültségek levezetésére (mozgással, zenével, játékokkal, relaxációs gyakorlatokkal).
Vigyázzunk magunkra és környezetünkre karantén idején is…!